„Solidarność Jeleniogórska”

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 11:54, 18 lis 2016 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

„Solidarność Jeleniogórska”. Komunikat Zjazdowy I KZD „Solidarność” (do użytku wewnętrznego). Pismo informacyjne wydawane przez NSZZ „S” w Jeleniej Górze w okresie (5-10 IX i 26 IX-7 X 1981) podczas I i II tury Zjazdu „S” w Gdańsku.

Pismo nie było numerowane lecz datowane. Oprócz informacji o przebiegu Zjazdu związku ukazywał się ilustrowany dodatek zawierający dokumentację fotograficzną przedstawiającą delegatów z Regionu Jeleniogórskiego. W komunikatach z I tury Zjazdu zamieszczono m.in. relacje Janusza Rodziewicza, homilie ks. prymasa Józefa Glempa i ks. prof. Józefa Tischnera, komentarze dotyczące tła sporu z TV o zakres obsługi informacyjnej zjazdu oraz uchwały i oświadczenia poszczególnych zarządów regionu związku. W czasie trwania II tury Zjazdu redakcja ponownie zamieszczała obszerne sprawozdania Janusza Rodziewicza, opinie delegatów o projekcie samorządu gospodarczego, wywiady z Lechem Wałęsą, Marianem Jurczykiem, Janem Rulewskim i Andrzejem Gwiazdą oraz z doradcami i ekspertami „S” różnych szczebli, skróty przemówień przedstawicieli innych związków zawodowych zaproszonych na Zjazd np. Milicji Obywatelskiej (MO). Informowano też o sporach programowych, przedstawiano sylwetki działaczy „S”, zamieszczano uchwały i komunikaty różnych komisji I KZD i krótkie wypowiedzi delegatów. Obszernie zrelacjonowano ostatni dzień Zjazdu: kontrowersyjne projekty uchwał o „Działalności w obranie demokracji i praworządności” i „Komitetu Obrony Więzionych za przekonania polityczne”.

Początkowo pismo redagowali: Juliusz Cezary Bagiński, Pola Janoszczyk, Ryszard Kulesza, Aleksandra Matkowska, Janusz Rodziewicz. Od wydania z 29/30 IX 1981 – Zdzisław Kudelski i do wydania z 7/8 X 1981 – Barbara Ślęzak; zrezygnowała zaś Pola Janoszczyk. „Komunikat zjazdowy” drukowano techniką offsetową na ogół w formacie A-4 o objętości czterech stron. Nakład nie przekraczał 4 tys. egz.

Jan Ryszard Sielezin