„Wolna Solidarność”

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 22:20, 16 lis 2016 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

„Wolna Solidarność”, podtytuł: „Nieregularny biuletyn związkowy Region Łódzki”, od nr. z 21 VI 1984: „Nieregularny biuletyn podziemia Ziemi Łódzkiej”, pismo związkowe wydawane 1982-1987 w Łodzi przez TKZ we współpracy z RKW „S” Ziemi Łódzkiej.

Ukazało się ok. 40 nr. o obj. 2 s. w formacie A4, drukowanych z matryc białkowych w nakładzie 3,2–3,5 tys. egz.; pismo nienumerowane, w 1982 oznaczone kolejnymi dniami stanu wojennego, od 1983 oznaczone jedynie datowaniem, wychodziło nieregularnie.

W składzie zespołu: Stanisław Jaksa (inicjator pisma, działacz TKZ, dostarczyciel matryc z Łodzi), Jerzy Herbrich, Wiktor Kubisiak (druk w mieszkaniu J. Herbricha w Pabianicach).

Zamieszczano głównie informacje o wydarzeniach w kraju, m.in. o zamordowaniu 13 X 1982 robotnika Huty im. Lenina Bogdana Włosika przez agenta SB, relacje z obozów internowania, z Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę, wiadomości z Regionu Łódzkiego. Opublikowano dodatek specjalny do nr. datowanego: „353 dzień wojny”: Ludzki dramat w WP. Karny obóz wojskowy dla rezerwistów działaczy NSZZ „Solidarność”.

Kolportowano głównie wśród pracowników łódzkich zakładów włókienniczych, w pabianickich zakładach przemysłowych.

Tomasz Czarnecki