Kazimierz Stanisław Malinowski

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 12:15, 2 kwi 2017 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (Zabezpieczono "Kazimierz Stanisław Malinowski" ([edytowanie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze)))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Kazimierz Stanisław Malinowski, ks., ur. 2 I 1933 w Chełmie, zm. 29 IV 2008 tamże. Historyk sztuki i teolog; święcenia kapłańskie w 1956.

Do 1982 wikariusz w parafiach: św. Wojciecha w Nieliszu, św. Jana Chrzciciela w Pawłowie, w Chełmie, następnie proboszcz w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Krupem i św. Jana Nepomucena w Dorohusku. 1982-1993 organizator, proboszcz parafii św. Kazimierza w Chełmie; organizator Duszpasterstwa Ludzi Pracy (niezależne wykłady, m.in. Zygmunta Łupiny), Mszy za Ojczyznę; parafia była miejscem spotkań działaczy „S”. Wielokrotnie wzywany przez SB na rozmowy ostrzegawcze. W I 1989 w pomieszczeniach plebanii powołano jawne struktury regionalnej „S”: MKO w Chełmie oraz Wojewódzką Radę Rolników.

1993-2003 proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie; od 2003 na emeryturze. Kanonik gremialny Kapituły Chełmskiej, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej.

Małgorzata Choma-Jusińska