Okręgowy Komitet Oporu w Słupsku

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 01:53, 20 lis 2013 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (Zabezpieczono "Okręgowy Komitet Oporu w Słupsku" ([edytowanie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze)))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Hasło wydrukowane w Tomie II.

Okręgowy Komitet Oporu w Słupsku, struktura podziemna powstała w III 1982 z inicjatywy Henryka Grządzielskiego, Janusza Łaździna, Romana Pączka, Pawła Połcia, Krzysztofa Szeglowskiego; następnie dołączyli: Antoni Klej, Zenon Lepacki, Edward Müller, Ireneusz Opuchlik, Mirosław Śwituń, Tadeusz Zabłocki. Działalność OKO koncentrowała się głównie na rozpowszechnianiu informacji o sytuacji w kraju i Regionie: wydawano i kolportowano ulotki i własne pismo „Słupska Solidarność W”, w których nawoływano do bojkotu obchodów 1 V, stosowania biernego oporu, udziału w akcji spacerowej; organizowano pomoc dla rodzin internowanych działaczy „S”.

OKO rozpracowywano od wiosny 1982 w ramach SOR krypt. Drukarz; pierwsze zatrzymania nastąpiły 5 XI 1982, aresztowanych podzielono na trzon OKO i działaczy Zakładowych Komitetów Oporu; odbyły się 2 procesy: w pierwszym, przed Sądem Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy na sesji wyjazdowej w Słupsku, 11 II 1983 skazani zostali Paweł Kazusek, I. Opuchlik, M. Śwituń, T. Zabłocki na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę, Zbigniew Dąbrowski, Z. Lepacki, E. Müller na 1 rok i 8 mies. więzienia w zawieszeniu na 4 lata i grzywnę, wszystkich dodatkowo obciążono kosztami postępowania sądowego; w drugim, przed Wojskowym Sądem Garnizonowym w Koszalinie na sesji wyjazdowej w Słupsku, 24 III 1983 zostali skazani P. Połeć, K. Szeglowski na 2 lata więzienia, J. Łaździn na 1,5 roku, H. Grządzielski, R. Pączek na 1,5 roku w zawieszeniu na 4 lata i grzywnę, A. Klej na 1 rok i 3 mies. w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę; 9 V 1983 w wyniku rewizji prokuratorskiej Izba Wojskowa Sądu Najwyższego podwyższyła wyrok P. Połciowi i K. Szeglowskiemu do 2,5 roku więzienia.

Igor Hałagida