Ostatnia msza św. ks. Jerzego Popiełuszki

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 23:00, 20 sie 2013 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (1 wersja: Import ze starej Encyklopedii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Ostatnia msza św. ks. Jerzego Popiełuszki; eucharystia sprawowana wieczorem 19 X 1984 w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników była ostatnią w życiu ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. J. Popiełuszko przybył do Bydgoszczy na zaproszenie wikariusza parafii ks. Jerzego Osińskiego, za zgodą proboszcza ks. Romualda Biniaka; mszę sprawowano w intencji Ojczyzny, wspominano też kryzys bydgoski z 19 III 1981. Aby nie podgrzewać napiętej atmosfery w mieście, ks. J. Popiełuszko zrezygnował z homilii, pozostając przy rozważaniach różańcowych. Na mszę przybyły tłumy mieszkańców miasta; obecni byli również funkcjonariusze SB, m.in. późniejsi mordercy ks. J. Popiełuszki (numery ich nieprawidłowo zaparkowanego samochodu spisał patrol MO, co później odegrało istotną rolę w procesie toruńskim). Po nabożeństwie odbyło się krótkie spotkanie księdza z wiernymi w Domu Parafialnym, następnie rozmowy indywidualne.

Około godz. 22.00 ks. J. Popiełuszko postanowił powrócić do Warszawy (odrzucił propozycję, aby towarzyszył mu w drodze drugim samochodem parafianin Marek Wilk); volkswagenem księdza kierował Waldemar Chrostowski; byli śledzeni; w Górsku pod Toruniem zatrzymał ich rzekomy patrol milicji drogowej; ks. Jerzy został pobity i uprowadzony.

Gdy 20 X 1984 wieść o zniknięciu ks. Jerzego dotarła do bydgoskiej parafii ŚPBM, wierni zaczęli gromadzić się na modlitwie, a ks. R. Biniak wysłał telegram do KM MO w Toruniu z informacją o okolicznościach wyjazdu ks. Jerzego z Bydgoszczy, zgłosił też gotowość udzielenia pomocy w śledztwie i poszukiwaniu zaginionego; ks. J. Osiński udał się do parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie (gdzie rezydentem był ks. Jerzy), jeszcze tej samej doby RWE wyemitowało jego oświadczenie w sprawie zaginięcia ks. J. Popiełuszki; 22 X 1984 ks. R. Biniak został wezwany do Gniezna, gdzie przedstawił prymasowi Józefowi Glempowi informację o sytuacji.

Adam Gajewski