Teatr Poniedziałkowy

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 17:29, 18 wrz 2013 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (Zabezpieczono "Teatr Poniedziałkowy" ([edytowanie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze)))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Teatr Poniedziałkowy, działający 1983-1985 w Ursusie przy parafii św. Józefa, zorganizowany przez Marię Dłużewską, pełniącą funkcję kierownika artystycznego; w sprawach organizacji widowni pomagała Elżbieta Wasielewska (rozprowadzała bilety, powiadamiała o spektaklach), przy organizacji spektakli współpracował Eugeniusz Korzeb.

Teatr był dofinansowywany przez podziemne struktury „S” RI i in. nieformalne grupy. Widzowie pochodzili z Ursusa, Warszawy i okolicznych miejscowości. Przedstawienia odbywały się w każdy poniedziałek na scenie w sali w podziemiach kościoła. Teatr miał charakter impresaryjny, zapraszano zespoły teatralne z ich własnym repertuarem.

Zaprezentowano m.in. spektakle: Mandelsztam w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia, Bogurodzica to ojców naszych śpiew w wykonaniu Piotra Szczepanika, Wszystko postawiłem na Maryję w wykonaniu M. Dłużewskiej, Marii Sierakowskiej i Zygmunta Sierakowskiego. W 1985 odbyła się premiera monodramu Prządka w wykonaniu M. Dłużewskiej, w reżyserii Daniela Bargiełowskiego. W ramach Teatru Poniedziałkowego organizowano też wystawy prac plastycznych, np. „Oczekiwanie”.

Anna Grażyna Kister