Teresa Pogłódek

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 23:22, 23 sty 2016 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (Zabezpieczono "Teresa Pogłódek" ([edytowanie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla administratorów] (na zawsze)))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Teresa Pogłódek, ur. 24 III 1929 w Starachowicach. Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi.

W czasie okupacji niemieckiej żołnierz AK. 1954-1984 lekarz stomatolog w ZOZ w Starachowicach. 1957-1977 uczestniczka sesji naukowych Instytutu Rodziny w Krakowie. Od 1977 współpracowniczka KSS KOR, ROPCiO oraz środowisk opozycji na wsi, kolporterka niezależnych wydawnictw, m.in. „Gospodarza”, „Zapisu”, „Postępu”, „Placówki” i innych, odezw, ulotek.

W X 1980 współzałożycielka struktur „S” w służbie zdrowia w Starachowicach; wiceprzewodnicząca Tymczasowej KZ w ZOZ Starachowice, następnie członek Zarządu KZ.

Po 13 XII 1981 współorganizatorka pomocy internowanym i aresztowanym, kolporterka wydawnictw podziemnych, głównie z Regionu Mazowsze, m.in. „Tygodnika Mazowsze”, „KOS-a”, „Tygodnika Wojennego”; współorganizatorka Uniwersytetu Latającego dla rolników woj. kieleckiego, prowadzonego przez doc. Wandę Pomianowską i dr Zofię Józefowicz (wykłady odbywały się w Szewnej k. Ostrowca Świętokrzyskiego, w klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku i klasztorze oo. Pallotynów na Karczówce w Kielcach); współorganizatorka Mszy za Ojczyznę oraz Duszpasterstwa Świata Pracy przy parafii św. Trójcy w Starachowicach; fundatorka tablic pamiątkowych poświęconych „Żołnierzom, którzy walczyli o Polskę i wiarę, byli Polakami i katolikami” oraz ks. Jerzemu Popiełuszce; współorganizatorka spotkań żołnierzy AK z oddziałów „Ponurego” i „Nurta” na Wykusie; w X 1982 organizatorka druku 1. nr. podziemnego „Biuletynu «S» Starachowice”; współorganizatorka (we współpracy z doc. Wanda Pomianowską i dr. Zofią Józefowicz) niezależnych wykładów i prelekcji dla rolników indywidualnych w województwie, także spotkań i wykładów dla działaczy podziemnej „S”.Od 1984 na emeryturze. 1984-1986 współorganizatorka (razem z Krzysztofem Muzyką) tajnej drukarni w Starachowicach (druk „KOS-a” i „CDN”); współpracowniczka Komisji Interwencji i Praworządności „S”. Kilkukrotnie przesłuchiwana przez SB.

IV 1989 – 1991 członek KO „S” w Starachowicach. Od IV 1989 członek Zarządu KZ „S” ZOZ Starachowice. W 1989 współpracowniczka Solidarności ’80. Inspiratorka i współorganizatorka w Starachowicach partii prawicowych; od 1989 aktywna współpracowniczka: ŚZŻ AK, KIK, Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Radia Maryja, Akcji Katolickiej. Sygnatariuszka wielu protestów i apeli do władz. Od IV 2008 członek założyciel stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989.

Odznaczona Odznaką Żołnierza AK (2008}, wyróżniona Szablą Niepodległości Prezydenta Starachowic.

?