Wrocławskie Zakłady Maszyn Budowlanych Fadroma

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 00:55, 21 sie 2013 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (1 wersja: Import ze starej Encyklopedii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Wrocławskie Zakłady Maszyn Budowlanych Fadroma, jeden z najprężniejszych ośrodków „S” na Dolnym Śląsku.

W drugim dniu stanu wojennego załoga rozpoczęła strajk i zbudowała (m.in. z dużych maszyn budowlanych) solidne barykady, znacznie utrudniające zdobycie zakładu przez wojsko i milicję. Przed bramą zakładu przez kilka dni odbywały się wiece i manifestacje. Dochodziło do starć z ZOMO, licznych pobić i zatrzymań. Strajkujący potrafili umiejętnie wykorzystać lokalizację zakładu. Gdy ZOMO zdołało już wedrzeć się na teren fabryki, załoga w zorganizowany sposób przemieszczała się na pobliskie tereny węzła kolejowego i ogródków działkowych. W efekcie milicji nie udawało się kogokolwiek zatrzymać. Powiódł się dopiero trzeci szturm w nocy 17/18 XII 1981. Czołgi wjechały wtedy do fabryki, rozbijając barykady ustawione wzdłuż ul. Grabiszyńskiej, a siły ZOMO zaatakowały strajkujących, którzy próbowali opuścić zagrożony teren. Wielu uczestników strajku ciężko pobito i aresztowano.

Po akcji pacyfikacyjnej zakład został rozwiązany i przeprowadzono ponowną rekrutację. Do roku 1989 Fadroma była wyjątkowo silnym ośrodkiem podziemnej „S”.

Artur Adamski