Zaginięcie Krzysztofa Zagierskiego

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja z dnia 23:58, 20 sie 2013 autorstwa Paweł Wzgórzyński (dyskusja | edycje) (1 wersja: Import ze starej Encyklopedii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersja robocza.

Zaginięcie Krzysztofa Zagierskiego. 19 XII 1980 K. Zagierski, 23-letni nauczyciel z Choroszczy k. Białegostoku zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po tym, gdy pojechał do Białegostoku, by zarejestrować miejscowe koło „S”. MO znalazła przy moście na Narwi w okolicach miejscowości Żółtki torbę z dokumentami K. Zagierskiego i materiałami „S”.

W związku z powolnym przebiegiem śledztwa MKZ Regionu Białystok zwrócił się o przejęcie postępowania przez Prokuraturę Wojewódzką. Informacja w tej sprawie trafiła do prokuratora generalnego w Warszawie, KKP, prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz wszystkich MKZ w kraju. W celu zbadania okoliczności zdarzenia do Białegostoku przyjechali delegaci Regionu Mazowsze: Tadeusz Kłopotowski i Henryk Kaden.

Mimo poszukiwań z użyciem śmigłowca ciała Zagierskiego nie odnaleziono, śledztwo umorzono w 1981. 4 VII 1990 Prokuratura Wojewódzka w Białymstoku ponownie podjęła śledztwo i wkrótce umorzyła.

Marek Kietliński