„Bez Cenzury” (Szczecin)

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

„Bez Cenzury”, podtytuł: „Aperiodyk Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Szczecińskiej” (nr 5 ukazał się bez tytułu), wydawany nieregularnie od I 1989, o obj. 4-8 s. w formacie A4 (nr 5 [1/5, w X 1989] w formacie A5), w nakładzie 300-800 egz., drukowanych na powielaczu, od nr. 5 techniką offsetową.

W składzie zespołu w różnych okresach: Sławomir Oziero (od X 1989 redaktor naczelny), Krzysztof Wojtasiak (koordynator prac, redaktor techniczny), Ernest Wierzbicki, Michał Kozieł, Grzegorz Kucharski, Zbigniew Matczak, Ryszard Kucharski, Waldemar Kotiasz (fotografie), Adam Miksa (opracowanie graficzne), Sławomir Krawczyk, Dorota Stankiewicz, Joanna Kuczyńska. Początkowo pismo składano na komputerze PC, udostępnionym przez Władysława Lisowskiego – pracownika Wydz. Mechanicznego PSz., matryce wykonywano na drukarce igłowej, druk we współpracy z TKZ Stoczni Szczecińskiej, od X 1989 w Zakładzie Poligraficznym PSz. Redakcja miała siedzibę w Domu Studenckim V przy al. Piastów 24, pok. 4042.

We wstępie do nr. 1 podano, że w piśmie obok informacji nt. działalności NZS będą zamieszczane interpretacje i oceny bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, we wstępie do nr. 5 deklarowano chęć utworzenia czasopisma, które oprócz dostarczania informacji będzie kształtowało świadomość czytelników.

Kolportowane przede wszystkim na PSz.

Grzegorz Czapski