„Dokumenty i Analizy”

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

„Dokumenty i Analizy”, pismo społeczno-polityczne, wydawane w Krakowie II 1982 – XI 1984 (wg stopki redakcyjnej nr 11 z XI 1984 ukazał się nakładem Wydawnictwa Libertas). Nr. 1-5 ukazywały się jako dodatek do „Póki my żyjemy” – organu Akademickiego Ruchu Samoobrony. Od nr. 6 wychodziło jako pismo samodzielne.

Ukazało się 11 nr. o obj. 4-43 s. w formacie A4 (nr 11 w formacie A6), drukowanych na powielaczu i techniką offsetową, nakład nieustalony; w założeniu miesięcznik, wychodziło nieregularnie; nr 2/10 z 1983 ukazał się w dwóch edycjach VII/X oraz XI/XII; obie uzupełnione jednostronicowym dodatkiem podsumowującym 2 lata działalności pisma.

Większość tekstów sygnowana ps.: Karol Grapa [prof. Marek Sobolewski], Radykał, Anty-Urban, Paweł Norman, Wiktor, Oscar, Anarchista, Feliks E., Ekonom P., Jeden z Wielu, Strateg, Andrzej Zambrowski, Debiutant, H. H., Omega, Józef K. Ton, Józef Barciak, Jan Nowy, Filip Prawdowski; ukazały się także artykuły Jadwigi Staniszkis i Mirosława Dzielskiego (podpisane nazwiskami autorów).

Opisywano i komentowano bieżące wydarzenia w kraju i w mieście. Zajmowano się problemami społeczno-politycznymi kraju; prezentowano i komentowano dokumenty i oświadczenia instytucji państwowych, organizacji i struktur opozycyjnych oraz osób publicznych. Publikowano materiały historyczne, relacje z akcji opozycji, wywiady z działaczami, dyskusje o strategii ruchów niezależnych, także przedruki z innych wydawnictw.

Pismo skierowane do mieszkańców Krakowa.

Paweł Goleń