„FBI Federacyjny Biuletyn Informacyjny”

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

„FBI Federacyjny Biuletyn Informacyjny”, pismo FMW wydawane 18 III 1989 – 5 II 1990 w Krakowie.

Ukazało się 21 nr. o obj. 2-4 s. w formacie A6 (nr. 1, 2 oraz nr specjalny w formacie A5), powielanych na kserografie FBI, w tym jeden nr specjalny z V 1989 zatytułowany Szanujmy wspomnienia (w formie fotoreportażu wydarzeń w Krakowie i Nowej Hucie V 1983 – V 1989). Pismo wychodziło zazwyczaj co tydzień bądź co 2 tygodnie.

Wszystkie zamieszczone w nim fotografie pochodziły ze zbiorów Agencji Fotograficznej FMW, którą tworzyli m.in.: Jacek Boroń (ps. Bogdan Boguń) oraz Grzegorz Fugiel. Drukiem zajmował się głównie Miłosz Maria Wąski, ps. Mimajko.

Publikowano informacje o działalności środowisk młodzieżowych na terenie niemal całej Polski, na podstawie wiadomości pochodzących od kurierów, z młodzieżowej prasy niezależnej, prasy związkowej oraz oficjalnie funkcjonującej na rynku wydawniczym. Wydawane początkowo tylko przez FMW w Krakowie, od nr. 5 zaczęła ukazywać się również edycja łódzka; nr 17 wydany dodatkowo jako edycja częstochowska i tarnowska, a podwójny nr 19/20 (z II 1990), który wyszedł po 2-miesięcznej przerwie, obejmował swym zasięgiem już 16 miast i regionów, ponieważ do wcześniej wymienionych czterech dołączyły: Trójmiasto, Warszawa, Szczecin, Katowice, Wrocław, Poznań, Płock, Białystok, Nowy Sącz, Włocławek, Elbląg.

Kolportowano na terenie szkół średnich, podczas spotkań młodzieżowych grup niezależnych oraz różnego rodzaju manifestacji i wystąpień.

Jarosław Podsiadło