„Prawda” (Szczecin)

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

„Prawda”, pismo wydawane przez NZS Politechniki Szczecińskiej (tytuł był aluzją do bolszewickiej „Prawdy”) od 27 X 1980, sygnowane przez Studencką Oficynę Wydawniczą. Powstało przy współpracy z Międzyzakładową Komisją Robotniczą (z siedzibą przy ulicy Małopolskiej), udostępniającej redakcji powielacz białkowy.

Ukazało się 12 nr. o obj. 8-14 s. w formacie A4 (nr 1 w formacie A5), drukowane na powielaczu białkowym oraz techniką offsetową (nr 1 na powielaczu spirytusowym); od nr. 10 w drukarni Politechniki Szczecińskiej (teksty opiniowane przez władze uczelni, bez ingerencji), sygnowane przez Oficynę Książęcą im. Krzysztofa Pomorskiego.

W składzie redakcji: Mariusz Nosek, Tomasz Żebrowski, Piotr Zalewski, Sława Boboryko, Marek Rudnicki, Leszek Blachowski, Bernard Wojewoda (od nr. 3). Pierwsze nr. drukowane przez P. Zalewskiego w Domu Studenckim nr 2 (przy ul. Bohaterów Warszawy 55).

Publikowano artykuły o powstaniu NZS, jego celach i zadaniach. Wspólnie z redakcją „Muchomora” wydano dwa opracowania historyczne (obj. ok. 30 s.): Wojna polsko-sowiecka i Węgry 56 w nakładzie ok. 1 tys. egz.

Grzegorz Czapski