„Solidarność Skawina”

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

„Solidarność Skawina”, podtytuł: „Biuletyn Informacyjny Członków i Sympatyków NSZZ «Solidarność»”, pismo wydawane w Skawinie przez Sekcję Informacji KOS Skawina 1985 – III 1989; kontynuacja pisma „Wolny Głos” (wydawanego w 1983 przez Ryszarda Majdzika z Adamem Szostkiem, Markiem Byrglem, Robertem Kościelnym, Teresą Buńko, Anną Majką, Markiem Klimczyk, Zbigniewem Sikorskim i Tadeuszem Jodłowskim).

Ukazały się 22 nr. o obj. 1-4 s. w formacie A4, drukowane na powielaczu, nakład nieustalony; wychodziło nieregularnie. W III 1986 ukazał się numer podwójny: 2-3 (7) 1986; nr 3/19 z XI 1987 to wydanie specjalne. Artykuły podpisywano ps.: Alek, Obserwator, Słuchacz, Babac, Realista, Elita, Konrad (Jacek Klaś), Polak, Robotnik.

Zamieszczane oświadczenia podpisywane głównie przez R. Majdzika, Mieczysława Gila, S. Handzlika, Jana Ciesielskiego, Edwarda Nowaka, Zbigniewa Romanowskiego. Drukarnię zorganizował M. Majdzik w wózkowni domu, w którym mieszkał. Prezentowano i komentowano bieżącą sytuację oraz wieści z miasta, regionu i kraju. Informowano o represjach i sytuacji osób prześladowanych; w nr. 5 ukazało się oświadczenie Do robotników Elbudu, sprawozdanie z dotychczasowej działalności Jacka Klasia, przewodniczącego TKZ „S” w Elbudzie przed wyjazdem za granicę. Publikowano materiały dotyczące historii, wiersze, wywiady i dokumenty struktur KOS, „S” oraz innych struktur opozycyjnych. Zamieszczano informacje o zbliżających się obchodach patriotycznych i religijnych, relacje z nich, rozliczenia akcji Klejnot oraz przedruki, m.in. z „Solidarności Grzegórzeckiej” i „Kultury”. Zajmowano się również ekologią. Pismo skierowane do mieszkańców Skawiny.

Paweł Goleń