Adam Mańczak

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Adam Mańczak, ur. 23 XII 1923 w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trener pływania (absolwent studiów podyplomowych) i rehabilitant.

W XI 1956 uczestnik manifestacji zakończonej spaleniem zagłuszarki RWE na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy, poddany rozprawie dyscyplinarnej, wielokrotnie wzywany przez funkcjonariuszy KW MO. Nauczyciel bydgoskich szkół (do przejścia na emeryturę w 1990). IX 1969 – I 1970 kandydat na członka PZPR (złożył pisemną rezygnację).

Współorganizator struktur Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty NSZZ „S” w Bydgoszczy; I przewodniczący „S” Pracowników Oświaty w Bydgoszczy. Inicjator wysłania telegramu do papieża po zamachu na jego życie. W 1981, na I KZD, dostarczył list z gratulacjami od nauczycieli dla KOR. 1980-2004 działacz Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów (pokazy, wystawy, spotkania); organizator muzeum fonografii w Bydgoszczy.

Po 13 XII 1981 uczestnik nielegalnych manifestacji w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.

Autor Fonografiki z bydgoskiej kolekcji (1838-1955), Nie byliśmy Bujakami – dokumenty stanu wojennego (oprac. w ZRB „S”).

Odznaczony Medalem Muzeum Niepodległości, Medalem Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Prezydenta Bydgoszczy 2004, Medalem Solidarności; uhonorowany Złotą Odznaką Działacza Klubu Sportowego Zawisza, Nagrodą Ministra Oświaty II st.

?