Agencja Fonograficzna Zakres

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Agencja Fonograficzna Zakres, zainicjowana przez Marię Blimel, założona w VI 1986 wspólnie z jej siostrą Magdaleną i Robertem Kamińskim, zajmowała się popularyzacją w formie kaset dźwiękowych interesujących i wartościowych zjawisk z dziedziny kultury niezależnej i historii, m.in.: Czerwiec 56. Relacje. komentarze, Przyczyny pijaństwa w PRL Jacka Fedorowicza, My małej wiary – koncert Antoniny Krzysztoń, programy Jacka Kaczmarskiego Źródło, Kosmopolak, Mury i Krzyk, reportaż Wiele jest serc, które czekają... z wizyty papieża Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 (autorstwa Marii i Magdaleny Blimel).

Kasety-matki wykonywano na wysokiej jakości zachodnich kasetach TDK metal i wysokiej jakości sprzęcie. Kasety przegrywano na magnetofonach dwukasetowych Technics sprowadzonych z zagranicy. Ponadto Agencja dysponowała magnetofonem z mikserem Fostex, mikrofonami AKG i Sony, magnetofonem reporterskim Realistic, a w późniejszym okresie także magnetofonem reporterskim Sony.

Kasety przegrywano w kilku miejscach, m.in u Alicji i Łukasza Makulców, Roberta Kamińskiego i u Marii Blimel.

1986-1989 Agencja wydała około 2 tys. kopii. Pieniądze na zakup nowych kaset pochodziły z ich sprzedaży i w części finansowane były przez „S” Regionu Wielkopolska. Okładki wykonywano metodami sitodruku albo na kliszach fotograficznych (produkował je m.in. Leszek Jędras).

Wanda Wasilewska