Bronisław Marian Niemkiewicz

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Bronisław Marian Niemkiewicz, ur. 20 VII 1925 w Kamionce Strumiłłowej k. Lwowa, zm. 15 IX 2013 w Jarosławiu.

Jako gimnazjalista członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Od 1941 żołnierz AK (ps. Brona), skierowany do pracy na kolei; w 1943 zaprzysiężony do Kierownictwa Dywersji AK (ps. Siwy), uczestnik akcji dywersyjnych i wywiadowczych. Po wojnie repatriowany, uczestnik walk z UPA i nowymi władzami. Zmuszony do wyjazdu; ukończył gdańskie Liceum Polonia, równocześnie pracownik Poczty Gdańskiej; 1947-1951 student Wydz. Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Katolickiego Stowarzyszenia Odrodzenie. Z powodu choroby rodziców i siostry, którzy powrócili z Kazachstanu, zmuszony do przeprowadzki do Jarosławia. Główny ekonomista Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, w 1984 zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Od IX 1980 doradca MKZ „S” w Jarosławiu, członek KK Pracowników Komunalnych, przewodniczący Międzyregionalnej Komisji ds. Samorządu, członek Sieci wiodących zakładów pracy.

Po 13 XII 1981 wielokrotnie przesłuchiwany. Założyciel i animator Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Jarosławiu, organizator uroczystości patriotycznych.

Od 1989 przewodniczący KO Ziemi Jarosławskiej i wiceprzewodniczący Wojewódzkiego KO w Przemyślu; radny Miasta Jarosław.

Honorowy Obywatel Jarosławia (1994), odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

Michał Stręk