Franciszek Oberc

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Franciszek Oberc, ur. 7 IV 1947 w Rymanowie-Zdroju. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydz. Socjologii.

1970-1974 pracownik Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia PAX w Rzeszowie; od 1974 Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan.

Od IX 1980 w „S”; od XII 1980 przewodniczący KZ w Autosanie; w VI 1981 uczestnik I WZD Regionu Krośnieńskiego, członek Zarządu Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „S” (wcześniej Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S”).

14 XII 1981 uczestnik strajku w Autosanie, członek Sztabu KS; następnie współpracownik ośrodka utworzonego przez ks. Adama Sudoła przy parafii Przemienienia Pańskiego, organizującego pokazy filmów nieobecnych w oficjalnym obiegu oraz prelekcje z udziałem m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Woźniakowskiego; zaangażowany w prowadzoną przez ks. A. Sudoła akcję pomocy finansowej działaczom „S” skazywanym na kary grzywny za udział w manifestacjach ulicznych. 1983-1989 członek sanockiego KIK; od IV 1985 Diecezjalnego Zespołu Historycznego powołanego przez bp. Ignacego Tokarczuka. We IX 1988 współzałożyciel (wraz z Kazimierzem Gierczakiem, Henrykiem Kozikiem, i Janem Nebesio) pierwszego w województwie krośnieńskim Komitetu Organizacyjnego „S”, utworzonego w Autosanie; członek Diecezjalnej Rady Kultury powołanej przez bp. I. Tokarczuka. W V 1989 w ramach Komitetu Organizacyjnego w Autosanie, do czasu przekształcenia go w KZ, autor audycji nadawanych przez zakładowy radiowęzeł.

W VII 1989 szef Grupy Samorządowej utworzonej przez sanocki KO. W II 1990 delegat na II WZD Regionu Podkarpacie, członek ZR. Od 1990 radny Miasta Sanok. 1990-2003 kierownik Rejonowego, następnie Powiatowego Urzędu Pracy. W 2000 założyciel Archiwum Ziemi Sanockiej, w 2003 współzałożyciel (wraz z żoną Władysławą Oberc) Fundacji Archiwum Ziemi Sanockiej; autor prac z najnowszej historii Sanoka i Ziemi Sanockiej; członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Stowarzyszenia Korporacja Literacka, Stowarzyszenia Europejskich Studiów Społecznych, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Przedsiębiorczości w Sanoku.

Stanisław Fryc