Franciszek Pytko

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Franciszek Pytko, ur. 3 XII 1929 w Krośnie, zm. 6 II 2004 tamże. Uczeń Gimnazjum Włókienniczego.

Kierowca, pracownik Oddziału PKS Krosno.

26 VIII 1980 uczestnik strajku w swoim zakładzie pracy, przewodniczący KS, przyjmował (wraz z zastępcą Józefem Majką) postulaty od załogi; przedstawiciel KS w Zespole Organizacyjnym NSZZ Województwa Krośnieńskiego utworzonym 29 VIII 1980 w Fabryce Amortyzatorów Polmo; współorganizator wyjazdu delegacji ZO NSZZ do Stoczni Gdańskiej im. Lenina na podpisanie Porozumień Sierpniowych. We IX 1980 udostępniał własne mieszkanie na potrzeby „S”: udzielał noclegu emisariuszowi ze Stoczni Brunonowi Mańce, drukował na powielaczu materiały związkowe, udzielał instrukcji robotnikom legitymowanym przez MO i SB; wraz z rodziną (żona i córki licealistki) szykanowany przez funkcjonariuszy. Członek Komitetu Organizacyjnego NSZZ w Krośnie (wcześniej Zespołu Organizacyjnego NSZZ Województwa Krośnieńskiego); zastępca przewodniczącego Józefa Beka w Regionalnym Komitecie Organizacyjnym NSZZ tamże (przemianowanym z KO NSZZ), członek komisji prowadzącej rozmowy z wojewodą krośnieńskim. W XII 1980 członek delegacji związkowców z Podkarpackiego Regionalnego Komitetu Założycielskiego NSZZ okupującej pomieszczenia byłej WRZZ (przyznane następnie PRKZ); w VI 1981 delegat na I WZD Regionu Krośnieńskiego, członek Komisji Rewizyjnej.

14 XII 1981 przekonał kierowców PKS Krosno do rezygnacji ze strajku, następnie wyniósł i ukrył dokumenty z lokalu KZ; zatrzymany na KW MO i przesłuchiwany, zwolniony po interwencji dyrektora Oddziału PKS. Działacz podziemnych struktur związku, od 1986 Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Podwyższenia Krzyża Św.

16 IX 1980 – 24 II 1981 rozpracowywany przez Wydz. III-A KW MO w Krośnie w ramach SOS; 18 XII 1981 – 24 II 1986 przez Wydz. V KW MO/WUSW w Krośnie w ramach KE.

Stanisław Fryc