Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych w Białej Podlaskiej

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Ośrodek Odosobnienia Biała Podlaska, powołany 13 XII 1981 w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej, wybudowanym w 1878 jako więzienie rosyjskie. Umieszczono tu internowanych z terenu woj. bialsko-podlaskiego (Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski) i siedleckiego (Siedlce, Łuków). Od 13 XII 1981 do 6 I 1982 zwieziono łącznie 66 osób. Naczelnikiem ZK był w tym okresie mjr Maciej Sobolewski.

Posługę duchową sprawował o. Eugeniusz Nowacki z klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej. Początkowo msze św. emitowane były tylko przez radiowęzeł, późn. do bezpośredniego udziału w mszy św. odprawianej w więziennej bibliotece dopuszczano wyselekcjonowanych więźniów (przystępujących do komunii św. doprowadzano pojedynczo z cel).

6 I 1982 internowanych odwiedził bp siedlecki Jan Mazur. W I 1982 do OO dotarła z darami aktorka Maja Komorowska z Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności.

Pierwszych 2 internowanych zwolniono 17 XII 1982. Łącznie do 8 I 1982 zwolniono 11 osób, 8 I 1982 pozostałych (55 osób) przewieziono do OO Włodawa, likwidując OO BP.

Lista internowanych
  • Andrzejewski Mirosław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Bieliński Franciszek, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Bobryk Witold, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Borkowski Józef, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Cybulski Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Czapski Andrzej, 13 XII 1981 – 31 XII 1981 (zwolniony)
  • Czapski Piotr, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Czyżkowski Czesław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Dołęgowski Jan, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Drygiel Edmund, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Dylawerski Jerzy, 13 XII 1981 – 31 XII 1981 (zwolniony)
  • Dzido Bogusław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Frelak Stefan, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Fusik Paweł, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Gałązka Ryszard, 22 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Gańko Tadeusz, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Geresz Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Goławski Andrzej, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Goławski Krzysztof, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Goławski Zygmunt (syn), 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Grejbus Marek, 14 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Helak Stanisław, 13 XII 1981 – 24 XII 1981 (zwolniony)
  • Jabłoński Henryk, 13 XII 1981 – 17 XII 1981 (zwolniony)
  • Janiszek Jerzy, 15 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Jaszczuk Marian, 15 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kalbarczyk Tadeusz, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Karpik Stanisław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Karpowicz Marek, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kęzik Wiesław, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Klimański Tomasz, 13 XII 1981 – 31 XII 1981 (zwolniony)
  • Knap Stefan, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kornacki Lucjan, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Krawczyk Aleksander, 17 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kublikowski Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kucharuk Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Kwaśniewski Maksymilian, 13 XII 1981 – 6 I 1982 (zwolniony)
  • Kwiatkowski Andrzej, 13 XII 1981 – 21 XII 1981 (zwolniony)
  • Lipka-Chudzik Józef, 6 I 1982 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Łaba Mieczysław, 17 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Łobacz Władysław, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Matus Roman, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Małkowski Leszek, 13 XII 1981 – 24 XII 1981 (zwolniony)
  • Miłkowski Stanisław, 14 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Mizikowski Jan, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Musiej Sławomir, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Olewiński Janusz, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Ozga Wiesław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Pelc Andrzej, 19 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Piłka Marian, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Poniatowski Józef, 13 XII 1981 – 17 XII 1981 (zwolniony)
  • Roman Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Ryczkowski Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Siewierski Janusz, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Sosnowski Wincenty, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Stefaniuk Wacław, 13 XII 1981 – 20 XII 1981 (zwolniony)
  • Szumilas Adam, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Szyszkowski Bogdan, 18 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Śmiech Stanisław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Urbanek Tadeusz, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Wawrzyniewicz Adam, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Welk Andrzej, 13 XII 1981 – 24 XII 1981 (zwolniony)
  • Wierzejski Stanisław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Wołoczko Jerzy, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Wołosz Stanisław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Zajączkowski Wiesław, 13 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
  • Zalewski Jerzy, 21 XII 1981 – 8 I 1982 (do OO Włodawa)
Marcin Dąbrowski