Stanisław Farajewicz

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Stanisław Farajewicz, ur. 3 V 1945 w Leśniówce k. Krosna, zm. 19 V 1995 w Krośnie. Ukończył ZSZ w Miejscu Piastowym, stolarz.

Zatrudniony w krakowskiej Geofizyce.

Od IX 1980 w NSZZ „S” RI; w XII 1980 uczestnik strajku okupacyjnego w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, przeprowadzonego przez NSZZ „S” RI oraz „S”; członek Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI, redaktor 1. n-ru biuletynu „Chłopskim Głosem”.

Po 13 XII 1981 współtwórca struktur podziemnych; w 1982 członek TKK „S” RI (wraz ze Stanisławem Świerczkiem i Franciszkiem Trybusem); wskutek rewizji przeprowadzonych przez SB w mieszkaniach i domach działaczy TKK przestała funkcjonować. W III 1987 w jego krośnieńskim mieszkaniu, z inicjatywy działaczy RKW Regionu Podkarpacie, utworzono Komisję Interwencji i Praworządności „S” Podkarpacie, broniącą osób zaangażowanych w opór społeczny, oraz Regionalną Bibliotekę Wydawnictw Niezależnych; książki kupowano za pieniądze z działalności Apteki Leków Zagranicznych przy parafii św. Trójcy.

W II 1989 członek Tymczasowej Rady Wojewódzkiej „S” RI utworzonej w Ośrodku Krzewienia Kultury Chrześcijańskiej w Haczowie, po jej przekształceniu w Radę Wojewódzką „S” RI wiceprzewodniczący i przewodniczący sekcji gospodarczej; w V 1991 zrezygnował ze wszystkich funkcji, twierdząc, że metody działania RW są sprzeczne z zasadami demokracji.

Do 10 X 1989 rozpracowywany przez Wydz. VI WUSW w Krośnie w ramach SOR krypt. Okularnik.

Stanisław Fryc