Stanisław Sylwester Bareja

Z Encyklopedia Solidarności

Wersja robocza.

Stanisław Sylwester Bareja, ur. 5 XII 1929 w Warszawie, zm. 14 VI 1987 w Essen (pochowany na Cmentarzu Czerniakowskim w Warszawie). Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (1974).

1955-1985 asystent reżysera, drugi reżyser, następnie reżyser w Zjednoczonych Zespołach Realizatorów Filmowych. W 1960 debiutował filmem Mąż swojej żony, reżyser wielu filmów i seriali, m.in. Kapitan Sowa na tropie, Małżeństwo z rozsądku, Poszukiwany, poszukiwana, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, Miś, Alternatywy 4, Zmiennicy. Scenarzysta i aktor.

W 1980 współtwórca, redaktor i autor tekstów niezależnego pisma satyrycznego „Strachy na Lachy”. Podróżując za granicę, nawiązał kontakt z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, przywoził nielegalnie literaturę, powielacz offsetowy do druku wydawnictw niezależnych (1980), udostępnił swój dom w Warszawie i Goławicach dla nielegalnej działalności.

Po 13 XII 1981 w piwnicy jego domu zorganizowano pracownię fotograficzną, w której Tomasz Michalak przygotowywał dokumenty legalizacyjne dla członków podziemia, oraz przygotowalnię wydawnictwa NOWa.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

Anna Grażyna Kister